آموزش 25 : nslookup چیست ؟

انتشار : 2022 آگوست 10 2262 بازدید دسته بندی : آموزش + سرور + شرکت آوا سرور + هاستینگ
nslookup چیست
یکی از مشکلات رایج کاربران هنگام راه اندازی سایت کار با dns است و مشکلاتی که هنگام تنظیم ns های دامنه با ان برخورد میکنند nslookup ابزاری است که میتوانید با ان به راحتی مشکلات و وضعیت ns های خود را تشخیص دهید. در این اموزش در سری اموزش های آواسرور به بررسی این سوال  میپردازیم nslookup چیست .

سناریو های بسیاز زیادی وجود دارد که ابزار nslookup کاربرد دارند . اما nslookup چیست و به چه منظور استفاده میشود؟ nslookup ابزاری برای کوئری گرفت از dns بوده و اطلاعات زیادی میتواند به ما بدهد. این کامند در هر دو سیستم لینوکسی و ویندوزی ساپورت میشود. نکته در سیستم لینوکسی اگر این کامند به صورت پیش فرض وجود نداشت پکیج bind-utils را نصب کنید.

یکی از سناریو هایی که اغلب از سمت کاربران مورد سوال قرار میگیرد زمانی است که اقدام تغییر یا تنظیم ns های دامنه خود کرده اند و زمان بین 4 تا 24 ساعت برای انتشار تغییرات ns گذشته است اما همچنان دامنه resolve نیست. در این شرایط اگر از فعال بودن وضعیت دامنه خود مطمین هستید (مثلا دامنه های بین المللی نباید در client hold باشند) نوبت به بررسی name server برای نحوه پاسخ به دامنه شماست.

nslookup چیست

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید name server های خود را تنظیم کرده ایم و با query گرفتن از اسم دامنه خطای  can’t find example.com: Query refused در یافت میکنیم. این خطا در دو حالت پیش می اید

  1. رکورد دامنه در این name server وجود ندارد
  2. دسترسی برای کوئری گرفتن توسط فایروال بسته شده که حالت دوم عموما برای ns های publish شده در اینترنت وجود ندارد

برای کوئری مستقیم گرفتن از سرور :

nslookup
server address_of_ns
domain name

کامند دیگری که بسیاری کاربردی است بررسی رکورد خاصی در name server است مثلا میخواهید از وجود رکورد mx در dns برای رفع خطای ایمل خود اطمینا داشته باشید. به ترتیب زیر عمل کنید

nslookup
server test.com
set type = mx
domain name

nslookup

 

5/5 - (2 امتیاز)