docker 1 : نحوه نصب docker در لینوکس

انتشار : 2022 آگوست 08 2096 بازدید دسته بندی : Docker + آموزش + شرکت آوا سرور + لینوکس
نصب docker در لینوکس
شرکت آوا سرور در سری آموزش های لینوکس قصد بررسی یکی از محبوب ترین ابزار ادمین های شبکه یعنی داکر را دارد در این پست به بررسی نحوه نصب docker در لینوکس میپردازیم. در آموزش های بعدی به بررسی نحوه کانفیگ و اجای پروژه های مختلف با داکر میپردازیم.

قبل از شروع به نصب docker در لینوکس خوب است بدانید امکان نصب داکر روی مک- ویندوز و لینوکس وجود دارد و داکر از ان با نام docker desktop یاد میکند. اما سرویس اصلی داکر که باید برروی سرور اجرا شود یعنی docker engine نیاز به سیستم عامل لینوکسی دارد در واقع docker desktop یک محیط مجازی به گرافیک به شما میدهد.

در جدول زیر لیست توزیع های مختلف لینوکس را که داکر انهارا ساپورت میکند مشاهده میکنیم. در این اموزش ما نصب را ببروی سرور centos انجام میدهیم اما توزیع اوبونتو نیز بسیار محبوب و معمولا مورد استفاده برای این منظور قرار میگیرد.

نصب docker در لینوکس سرور

روش های مختلفی برای نصب docker در لینوکس وجود دارد بسیاری از شرکت ها ریپازیتوری خود را برای نصب و اپدیت داکر راه اندازی میکنند از انجایی که ایران تحریم بوده و دانلود مستقیم پکیج با ip ایران ممکن نیست این روش راه حل اکثر سازمان ها برای نصب و راه اندازی تعداد زیادی سرویس است.

اما کاربر عادی میتواند با استفاده از vps و یا سایت شکن با تغییر ns های خود اقدام به دانلود از ریپازیتوری ان نماید. امکان دانلود رایگان بدون اکانت از داکر هاب به تعداد محدود است به همین دلیل نمیتوان از این روش پیوسته به خصوص هنگام runکردن پروژه های مختلف استفاده کرد

  • ابتدا از سایت شکن dns هارا را کپی کنید و با دستور nmtui ان ها را به ادرس فعلی خود اضافه کنید
  • حالا لازم است تا برای نصب docker در لینوکس  با دستورات زیر ابتدا ریپازیتوری داکر را به سیستم خود اضافه کنید

نحوه نصب docker در لینوکس

sudo yum install -y yum-utils

$ sudo yum-config-manager \
    --add-repo \
    https://download.docker.com/linux/centos/docker-ce.repo
  • سپس docker engine  و docker compose را نصب کنید .
 sudo yum install docker-ce docker-ce-cli containerd.io docker-compose-plugin
  • حالا داکر را استارت کنید
systemctl start docker
  • برای اینکه از درستی مراحل نصب اطمینان حاصل شود image به نام hello world را از مخزن داکر run میکنیم . باید پیغام مطابق عکس زیر دریافت کنید
docker run hello-world

اموزش نصب docker در لینوکس

5/5 - (4 امتیاز)